preloader

Arnavutköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Arnavutköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Ne bir doğum uzmanı ve jinekolog ? 2021 2022 2023

Kadın doğum uzmanları ve jinekologlar dünyaya yeni bir hayat getiriyor ve kadınların üreme sağlığı yelpazesine önem veriyor. Kadın sağlığı, doğumla ilgilenen cerrahi alan iken jinekoloji, kadın sağlığı, özellikle üreme sağlığı ile ilgilenen tıp alanıdır. Kadın doğum uzmanı değil jinekolog olabilir, ancak jinekolog olmadan kadın doğum uzmanı olamaz. OB-GYN’ler, kontraseptif yönetimi ve HPV taramasını içerebilecek rutin “iyi kadın” muayeneleri için doktorların muayenehanelerinde hastaları görürler. 

American College of Obstetricians and Gynecologists başkanı Mark S. DeFrancesco bir e-postada şöyle yazıyor: “Bir bebeği doğurmanın nasıl bir his olduğunu hayal edemezsiniz – başka bir yeni hayatı elinizde tutan ve yeni bir hayat yaratmaya yardımcı olan ilk kişi olmak yeni aile! 

Ayrıca kendilerine anormal kanama gibi sorunlarla gelen hastalara da yardımcı olurlar. DeFrancesco, “Bu sorunları doğru bir şekilde teşhis edebilmek ve başarılı bir şekilde tedavi edebilmek son derece tatmin edici” diyor. Ve tabii ki, kadın doğum uzmanları hastanelerin doğum ve doğum bölümünde de çalışıyor, doğum sırasında anneleri ve bebekleri izliyor ve – işler planlandığı gibi gitmediğinde – her ikisinin de hayatını korumak için tıbbi kararlar alıyor. 

Arnavutköy Kadın Doğum Uzman 05321734989 Tüp Bebek Fiyatları
Arnavutköy Kadın Doğum Uzman 05321734989 Tüp Bebek Fiyatları

Diğer sağlık mesleklerine benzer şekilde, kadın hastalıkları ve jinekoloji de stresinden yoksun değildir. DeFrancesco’ya göre OB-GYN’ler bazı problemleri veya hastalık belirtilerini gözden kaçırmış olabileceklerinden, doğumlarından ve doğumlarından birinin başına son derece nadir bir trajedinin geleceğinden ve hata yapmasalar bile tıbbi uygulama hatası nedeniyle dava açılabileceğinden endişe ediyorlar. DeFrancesco, OB-GYN hastalarının ağırlıklı olarak genç ve muhtemelen sağlıklı olduğu için bu alanın özellikle savunmasız olduğunu söylüyor. “İşler ters gittiğinde, bu çok beklenmedik bir durumdur” diyor. 

Tıptaki diğer alanlar gibi, DeFrancesco da kadın hastalıkları ve jinekolojinin sorunları düzeltmekten ziyade sorunları önlemeye doğru ilerlediğini görüyor. “Araştırmalar, doğurganlık çağındaki kadınların çoğunluğunun sadece düzenli olarak OB-GYN’lerini gördüklerini ve nadiren başka türlü belirlenmiş bir birinci basamak doktoru aradıklarını gösteriyor” diye açıklıyor.

Peki, bu hastaları düzenli olarak gören OB-GYN’lerden daha iyi kim sağlık sorunlarıyla ilgilenebilir?

DeFrancesco, “Pap testi ve pelvik muayenenin ötesine geçmeye ve hastalarımıza daha kapsamlı bakım sağlamaya hazırız” diyor. “En azından diğer sağlık durumları için daha geniş tarama ve ayrıca hastalarımızın kilolarını ve diğer yaşam tarzı seçimlerini daha doğrudan ele alma açısından.” 

Jinekoloğa İlk Ziyaret İçin Doğru Zaman Ne Zaman?

Çoğu zaman, genç bir kadının vücudundaki cinsel arzulara yol açabilecek değişiklikleri tartışmak bile birçok ebeveyni derinlere gönderir. Yine de kızlarının hayatında bu gelişimin gerçekleştiği bir zaman gelir. Bu tartışmanın sağlıkla ilgili olduğunu akılda tutmak, konuşmayı kolaylaştırabilir.

Ebeveynler ve kızları için bu zorlu zaman için gizli yardım bulmak zor değil. Jackson South Medical Center’da bir doğum uzmanı-jinekolog (OB / GYN) olan Dr.Jamell Walker’a göre, bu, bir jinekoloğun tavsiyesini almak için en uygun zaman.

Dr. Walker’dan ebeveynlerin kızlarının gelişimindeki bu önemli zamanda nasıl ilerleyebileceklerine dair tavsiyesini sorduk.

Gençler / genç kadınlar hangi yaşta bir jinekoloğa görünmeye başlamalıdır?

Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji, genç kadınların ilk ziyaretlerini 13 ila 15 yaşları arasında bir OB / GYN ile yapmalarını önermektedir. Ancak, bu çok kişiseldir. Genç bayanların aşağıdaki durumlarda bir jinekoloğa görünmelerini tavsiye ederim:

• Adet görmeye başlarlar. Bu, bir kızın hayatında vücudunun nasıl değiştiğine dair soruları olduğu ve bazı ebeveynlerin bunu tartışmaktan rahatsız olduğu bir zamandır.
• Ağrılı adet döngüleri veya ağır ve / veya düzensiz adet dönemlerinden şikayet ederlerse.
• Cinsel olarak aktiflerse veya ebeveynleri kızlarının seks yapmayı düşündüğünden şüpheleniyorsa.

Yoksunluğu tavsiye ediyor musunuz? Hala en iyi koruma şekli mi?

Tüm genç hanımları, yaşlarına bakılmaksızın evlenene kadar, sevgi dolu, kararlı, şefkatli bir ilişki içinde olana kadar cinsel ilişkiden uzak durmaya teşvik ediyorum. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara (STD) karşı en iyi korumadır ve yüzde 100 etkili olan tek doğum kontrol şeklidir.

Ebeveynler, genç kızlar için jinekoloji muayenesi sırasında kızlarının neler yaşamasını bekleyebilir?

Gerçekleştirilen muayene türü şunlara bağlıdır:

• Ergen cinsel olarak aktif olup olmadığı.
• Cinsel olarak aktif değilse, ziyaret genellikle randevunun çoğunu adet döngüsü hakkında konuşarak ve fiziksel sağlığını koruduğundan emin olmak için geçirdiğimiz bir konsültasyondur. Vajinal muayene genellikle gereksizdir.
• Bana cinsel olarak aktif olduğunu söylerse, prezervatiflerin nasıl kullanıldığı da dahil olmak üzere güvenli seks yapmanın farklı yollarını açıklarım. Ayrıca hamileliğin önlenmesi ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (STI) önlenmesini de tartışıyorum. STD’leri test etmek de standarttır.
• Pap smear, başka risk faktörleri olmadıkça 21 yaşın altındaki kadınlara uygulanmaz.

Ebeveynler, çocuklarının değişen bedenleri ve cinsel ilişkileri hakkında kendileriyle konuşurken kendilerini rahat hissetmeleri için ne yapabilir?

Bir ebeveynin yapabileceği en iyi şey, çocuklarını tekrar tekrar diyaloğa sokmaktır. İlk başta rahatsız edici olabilir, ancak çocuğunuz açılabilir ve beklediğinizden daha fazlasını paylaşabilir.

Diğer bir seçenek de arabulucu olarak hizmet verebilecek bir jinekologdan randevu almaktır. Kızlar, ebeveynlerine söylemekten korktukları şeyleri doktorla paylaşabilirler.

Uygulamamda, genellikle ebeveyni konuşmadan mazur görüyorum ve ardından hastamla özel olarak konuşuyorum. Bu konuşma sırasında, ebeveynlerinize karşı açık ve dürüst olmanın önemini açıklıyorum çünkü onlar sizin en iyi savunucularınızdır ve her zaman sizi korumak istiyorlar.

Genç kızların adet görmeye ve seks yapmayı düşünmeye başladıkları tipik bir yaş var mı?

Ortalama yaş 12 olmasına rağmen, bazı kızlar adet görmeye 8-10 yaşlarında başlar. Ancak yaş değişir çünkü her kız farklı şekilde gelişir.

Konuşmak asla kolay olmamasına rağmen, ebeveynlerin genel olarak kızların geçmişte olduğundan daha genç seks ve cinsel davranışa girdiğini anlamaları gerekir. Gerçek şu ki 12 yaşındaki kızlara bebek verdim. İnsan vücudu o yaşta fiziksel olarak bir bebek taşıyabiliyor olsa da, bu, o yaştaki bir kızın duygusal veya finansal olarak anne olabileceği ve bir bebeğe bakabileceği anlamına gelmez.

Sorumlu ebeveynler olarak, çocuklarımızın doğru kararlar vermesine yardımcı olmak ve genç yaşta cinsel olarak aktif olmanın sonuçlarını bilmesine yardımcı olmak için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız.

Irk, etnik köken ve kültürü hesaba kattığınızda, olayların gerçekleştiği yaş aralığında değişiklikler oluyor mu?

Genelde oldukça tutarlı. Gördüğüm en büyük fenomen vajinal bekaretlerini sürdüren, ancak oral veya anal ilişkiye girerek cinsel olarak aktif olan kızlar. Bu aynı zamanda risklidir çünkü bu uygulamalarla ilgili çok sayıda cinsel yolla bulaşan hastalık vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsetmişken, genç kızların karşılaştığı en büyük sağlık risklerinden bazıları nelerdir?

Karşılaştıkları cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygın olanı, genellikle HPV olarak bilinen insan papilloma virüsüdür. Bu nedenle 12 yaş civarında kızları HPV aşısı olmaya teşvik ediyoruz.

Bu genç bayanlar ayrıca, onları klamidya, bel soğukluğu, genital herpes, genital siğiller, Hepatit B, HIV ve AIDS ve pelvik enflamatuar hastalık dahil olmak üzere diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskine sokan faaliyetlerde bulunuyorlar.

Genç kızların ebeveynleriyle ayrılmak isteyeceğiniz son bir tavsiyeniz var mı?

Jinekoloğunuzu kaynak olarak kullanın. Güvenli seks ve hamileliğin ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi hakkında bilgi ve eğitim sağlıyoruz ve atlanan dönemler veya üreme sorunları ile ilgili çeşitli sorunların tedavisine yardımcı olabiliriz.

Kadın sağlığını öğrenmek ve genç yaşlardan itibaren bedenlerine özen göstermek önemlidir. Kadınlar on yıllardır jinekologlarını görmeye devam ediyorlar ve güvendikleri ve rahat hissettikleri bir hekimle ilişki geliştirmek önemlidir.

Arnavutköy Merkez, Boğazköy, Bolluca, Haraççı, Merkez Köyler, Taşoluk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara