preloader

Avcılar Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Avcılar Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Bir Genç Jinekologu Ne Zaman ve Neden Görmeye Başlamalı?

Bir pediatri ve ergen jinekoloğu, kızınızın ziyarete ne zaman hazır olduğunu nasıl bileceğinizi ve nasıl hazırlanacağınızı açıklar. Avcılar Kadın Doğum Uzmanı 2021 2022 2023 Tüp Bebek Fiyatları

İlk ziyaret

Hastaların büyük çoğunluğunun 21 yaşına kadar rahim ağzı kanseri için Pap taramasına başlaması gerekmese de, Dendrinos, menstrüasyona başlamış veya cinsel olarak aktif olup olmadığına bakılmaksızın, kızınızı 13 ila 15 yaşları arasındaki bir jinekoloğa götürmenizi önerir.

Çoğu zaman, ilk ziyarette bir pelvik muayene gerekli değildir ve genç kızlar, zihinlerini rahatlatmak için bunu vaktinden önce bilmelidir.

Dendrinos, “Kızların üreme sağlığı sorunları konusunda kendilerine yardımcı olabilecek bir doktorları olduğunu bilmeleri önemlidir” diyor. “Bu bakımı sağlama konusunda rahat hisseden birinci basamak hekimleri de olabilir, böylece daha rahat hissederse her zaman önce orayı kontrol edebilirsiniz.”

Bir jinekologdan randevu alırsanız, ilk ziyaret büyük olasılıkla boy, kilo ve tansiyon ölçümlerini içeren genel bir fizik muayeneyi içerecektir. Doktor ayrıca kısa bir dış genital muayene de yapabilir, ancak ziyaret muhtemelen her şeyden çok konuşkan olacaktır.

Dendrinos, “Nadiren dahili bir muayene olmasına rağmen, bir tür pelvik muayene gerektirebilecek bazı sorunlar var” diyor. “Kızınıza ziyaretin bir bölümünde muhtemelen kendi başına doktorla konuşacağını bildirin ve bu, daha özel konuları tartışmak için iyi bir zaman.”

Önemli konuşmalar

Çoğu durumda, kızınızın ilk randevusu onun gelişimi hakkında konuşmak ve jinekoloğu ile bir ilişki kurmak için bir fırsattır.

Dendrinos, ziyaretler sırasında hastalara sigara, uyuşturucu ve alkol bağımlılığı ve korunmasız cinsel ilişki gibi riskli davranışlar hakkında tavsiyelerde bulunur. Ve kızınız kendisine veya bir başkasına zarar verebilecek bir şey yapmadığı sürece, bu kesinlikle gizli kalacaktır.

Dendrinos, “Ergenlik, hijyen, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, doğum kontrolü, egzersiz, akıl sağlığı gibi pek çok farklı konuyu tartışabiliriz. “Görüşme, hastanın ihtiyaçlarına veya endişelerine göre şekillendirilecek.”

Birçok ilk hasta ziyareti sırasında bir başka önemli konu, insan papilloma virüsüne veya HPV’ye karşı aşıdır . Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon, çoğu rahim ağzı kanseri ile ilişkilidir. Doktorlar, önleme için en etkili araçlardan birinin, ideal olarak 11 veya 12 yaşında verilen iki veya üç enjeksiyonluk bir dizi olan HPV aşısı olduğunu önermektedir.

Aşı, kızınızın cinsel olarak aktif olmak isteyebilmesi için koruma görevi görür. Aşı, cinsel aktiviteden sonra da işe yarayacak, ancak Dendrinos’a göre daha az etkili. Bir ebeveyn aşı konusunda endişeliyse, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri web sitesi , aşı  etkinliğini ve güvenliğini izler.

Avcılar Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları
Avcılar Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Neyin ‘normal’ olduğunu bilmek

Bir jinekoloğa ne sıklıkla görünmelisiniz? Duruma göre değişir.

“Bir sınavdan sonra yıllarca başka bir ziyaret gerekmeyebilir. Ancak jinekolog bu zamanlama konusunda size rehberlik edebilir ”diyor Dendrinos. “Örneğin düzensiz adet kanaması veya mantar enfeksiyonu gibi belirli sorunlar ortaya çıkarsa, randevu alınmalıdır.”

Her çocuk farklıdır, ancak genel olarak kızlar 13 yaşına kadar göğüs ve kasık kılı gibi ikincil cinsel özellikler göstermezlerse, bir değerlendirmeye ihtiyaçları olabilir. 15 yaşına kadar meme ve kasıkta kıllanma varsa ancak adet görmüyorsa bir jinekoloğa görünmek şarttır.

Bir kızın adetinin ilk başta düzenli olmaması bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelmez. Adetin ilk iki yılında, adet dönemlerinin her dört haftada bir katı döngüden sapması veya hatta bir ayı atlaması yaygındır.

Ancak aşırı ise adet ağrısına dikkat edin. Dendrinos’a göre regl ağrıları normaldir, ancak kızlar reçetesiz satılan ağrı kesici ilaçlarla rutin krampları yönetebilmelidir.

Dendrinos, “Adet çok ağırsa, her saat tampon veya ped değiştiriyorsanız veya ağrı günlük aktiviteleri engelliyorsa, randevu alınmalıdır” diyor Dendrinos. “Adetlerin sürekli olarak üç haftada birden daha sık veya altı haftadan daha az sıklıkta olması durumunda kızlar da değerlendirilmelidir.”

Tıpkı bir kalp rahatsızlığı için bir kardiyolog arayacağınız gibi, kızlarının tekrarlayan sorunları varsa veya gelişimiyle ilgili endişeleri varsa, ebeveynlerin bir çocuk ve ergen jinekoloğu aramaları önerilir.

Avcılar Merkez , Ambarlı , Cihangir , Denizköşkler , Firüzköy , Gümüşpala , Parseller , Tahtakale , Üniversite , Yeşilkent

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara