preloader

Bakırköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Bakırköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Jinekolog ile Kadın Doğum Uzmanı Arasındaki Fark Nedir?

Kadın Doğum Uzmanı 2021 2022 2023 vs Jinekolog: Aralarındaki fark nedir? Biriyle veya diğeriyle ne zaman randevu almalısınız? Her ikisi de kadınlara bakım sağlar ve her ikisi de kadın doğum doktorunda çalışabilir.  Sağlığınıza önem veren jinekolog ve doğum uzmanlarından oluşan uzman bir ekibimiz var. Okumaya devam edin ve bu iki ilgili uzmanlık arasındaki farkı açıklayacağız.

Kadın Doğum Uzmanı vs Jinekolog

Hem kadın doğum uzmanları hem de jinekologlar kadınların bakımında uzmanlaşırken, en büyük fark, bir kadın doğum uzmanının işinin çoğunlukla hamilelikle ilgili olması, jinekologların ise bir kadının üreme organlarıyla ilgili diğer sağlık sorunlarını tedavi etmesidir.

Kadın doğum uzmanları, gebelik öncesi, hamilelik, doğum ve hamilelik sonrası dahil olmak üzere hamileliğin tüm aşamalarında bakım sağlar. Bebekleri de doğurabilirler. Jinekologlar adet kanaması, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, hormonal bozukluklar, idrar kaçırma, yaralanmalar ve endometriozis gibi kronik durumlarla ilgili sorunları tedavi eder. Kadın Doğum Uzmanı vs Jinekolog bir savaş değildir, hem kadın sağlığına önem verir hem de danışmak için South Lake’i her zaman ziyaret edebilirsiniz.  

Eğitimdeki Farklılıklar

Hem jinekologlar hem de kadın doğum uzmanları, dört yıllık tıp fakültesini ve gebelik, doğurganlık, genetik, ergen jinekolojik bakımı ve yetişkin jinekolojik bakımı hakkında bilgi edindikleri dört yıllık bir ikamet programını tamamlarlar. Her iki alanda da eğitim aldıktan sonra, ya birinde ya da diğerinde uzmanlaşmayı seçerler ya da ikisini birden uygulamaya karar verirler.

Kadın hastalıkları veya jinekoloji ile ilgili bir alanda uzmanlaşmak isteyen bireyler burs almaya devam ederler. Burslar sırasında kapsanan alt uzmanlık örnekleri arasında maternal-fetal tıp, üreme endokrinolojisi, kısırlık ve jinekolojik onkoloji yer alır.

Hem obstetrik hem de jinekoloji uygulayan bir tıp uzmanına OBGYN denir. Uygulama yaptıkları kliniğe OBGYN de denebilir.

Bakırköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 1734989 Tüp Bebek Fiyatları
Bakırköy Kadın Doğum Uzmanı 0532 1734989 Tüp Bebek Fiyatları

Kadın Doğum Uzmanının Rolü

Kadın Doğum Uzmanları Gebelik Öncesi Bakım Sağlar

Bazı araştırmalar hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanına gitmenin düşük yapma şansını azaltabileceğini ve daha sağlıklı bir hamileliği teşvik edebileceğini göstermiştir. Bu nedenle birçok hasta, gebe kalmaya çalışmadan önce bir doğum uzmanının bakımını ve tavsiyesini arar.

Bu kişiler için bir kadın doğum uzmanı hamilelik öncesi kontrol sağlayabilir. Bu, gebeliği etkileyebilecek hastalıklar ve durumlar için tarar:

 • kızamıkçık
 • Suçiçeği
 • HIV ve diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Tiroid problemleri
 • Toksoplazmoz
 • Parvovirus B19
 • Genetik hastalıklar

Hamilelik öncesi bakım sırasında, bir kadın doğum uzmanı hamilelik öncesinde ve / veya hamilelik sırasında yaşam tarzı değişiklikleri önerecektir. Bunlar şunları içerebilir:

 • İyi bir diyet sürdürmek
 • Egzersiz
 • Sigara içmemek
 • Kafeinden kaçınmak
 • Suşi yememek
 • Düzenli olarak diş hekimine gitmek
 • Sağlıklı kiloyu korumak
 • Folik asit gibi belirli takviyeleri almak

Aşı güncellemelerine ihtiyaç duyan bir hasta söz konusu olduğunda, bir kadın doğum uzmanı muhtemelen bunları hamilelikten önce tamamlatmaya çalışacaktır. Benzer şekilde, altta yatan sağlık sorunları bir hasta gebe kalmadan önce iyileştirilebiliyorsa, bir kadın doğum uzmanı bunu yapmak için gerekli önlemleri önerecektir.

Kadın Doğum Uzmanları Hamile Hastalara Bakım Yapıyor

Kadın doğum uzmanları, mümkün olan en sağlıklı gebeliklere sahip olmalarını sağlamak için hastalarıyla birlikte çalışır. 35 yaş üstü kadınların sağlığını sağlamak için ekstra önlemler alacaklar. Rollerinin bir kısmı, hastalara belirli egzersizlerin, ilaçların ve diyet seçimlerinin sağlıklı bir çocuğun gelişimini nasıl destekleyebileceği konusunda tavsiyelerde bulunmayı içerir.

Rutin kontroller sırasında kadın doğum uzmanları bebeğin ve anne adayının sağlığını izler. Ultrason, ölçüm ve diğer testleri gerçekleştirirler. Sabah bulantısı, bacak ağrısı, sırt ağrısı ve mide ekşimesi gibi hamile kadınların karşılaştığı en yaygın sorunları ele alırlar.

Doğuma hazırlık olarak, doğum uzmanları bir hastanın neler bekleyebileceği konusunda bilgi sağlayabilir. Anne adaylarını ve babaları çalışma kurslarına yönlendirebilirler. Genellikle, hemşireler, çalışma koçları ve ebelerden oluşan bir profesyonel ekip arasında bakımı koordine ederler.

Kadın Doğum Uzmanları Doğum Sırasında Hastaları Destekler

Bir hasta doğuma girdiğinde, bir kadın doğum uzmanı ilerlemesini izleyebilir. Destek sağlayan tıp uzmanlarından oluşan ekibi yönetmeye devam edecek. Bazen doğum uzmanı bebeği (veya bebekleri) doğurur. Diğer zamanlarda, hastanenin sorumluluklarını nasıl böldüğüne bağlı olarak, farklı bir doktor bunu yapabilir.

Kadın Doğum Uzmanları Doğumdan Sonra Hastalara Bakım Yapıyor

Bir hasta bir bebek doğurduktan sonra, doğum uzmanı ve / veya destek ekibi iyileşmesini izleyecektir.

Ne Zaman Doğum Uzmanına Gitmelisiniz?

Gebe kalmayı planlıyorsanız, hamilelik öncesi aşamada yardımcı olması için bir doğum uzmanının rehberliğini öncelikli olarak isteyebilirsiniz. Bu, özellikle 35 yaşın üzerindeki kadınlar, geçmişte düşük yapmış kadınlar, karmaşık gebelik öyküsü olan kadınlar ve komplikasyon riski taşıyan kadınlar için önemli olabilir.

Bu koşullardan herhangi birine veya başka bir sağlık sorununa sahipseniz, hamile kalmadan önce bir kadın doğum uzmanına gitmeyi düşünmelisiniz:

 • Epilepsi
 • Şeker hastalığı
 • Astım
 • Yüksek tansiyon

Pek çok kadın için, bir kadın doğum uzmanıyla ilk teması, hamilelik semptomlarına yanıttır. Hamilelik belirtileri yaşarsanız, bir doktor randevusu ayarlamalısınız. Bu işaretler şunları içerir:

 • Kaçırılan bir dönem
 • Yorgunluk
 • Belirli yiyecek türlerine yönelik isteksizlikler
 • Kokulara karşı artan hassasiyet
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Şişmiş göğüsler ve meme hassasiyeti
 • Sık idrara çıkma
 • Nefes darlığı
 • Vajinanın rengi veya rahim ağzının yumuşaması gibi fiziksel değişiklikler

Bazı hastalar bir aile doktoru veya ebe ile çalışmayı tercih edebilir. Bununla birlikte, 35 yaşın üzerinde olanlar ve hamilelikleri sırasında komplikasyon riski altında olanlar da dahil olmak üzere bazı hastalar için bir kadın doğum uzmanının uzmanlığına başvurmaları şiddetle tavsiye edilir. Hasta, aile hekimine veya ebeye giderken sorun yaşarsa, genellikle bir kadın doğum uzmanına yönlendirilir.

Kadın Doğum Uzmanını Nasıl Seçmelisiniz?

Çoğu insan, hangi sağlayıcıların sigortalarının kapsamında olduğunu kontrol ederek bir doğum uzmanı aramaya başlar. Bir olası müşteri belirledikten sonra, onunla görüşmek için görüşmelisiniz. Kadın doğum uzmanlarının çoğu tedavi sağlamayı kabul etmeden önce sizinle konuşacak ve sorularınızı yanıtlayacaktır.

Ağrı yönetimi, 39 haftalık bir gebeliğin ardından doğum eyleminin başlatılması ve geçmişte sezaryen geçirdiyseniz vajinal doğum olasılığı gibi sizin için önemli olan konularla ilgili sorular sormalısınız.

Hamileliğinizi zorlaştırabilecek belirli sorunlarınız varsa, bakım alanında size özel eğitim almış bir doğum uzmanı aramak isteyebilirsiniz.

Son olarak, içgüdülerinizle gidin. Doğum uzmanınızın sizi rahat hissettirmesi ve size hoş bir ortam sağlaması önemlidir.

Jinekoloğun Rolü

Jinekologlar Kadın Üreme Organlarına İlişkin Hastalıkları Tedavi Eder

Bir hasta enfeksiyon semptomları veya cinsel yolla bulaşan bir hastalık yaşıyorsa, jinekoloğu bir muayene yapacak, bir tanı koyacak ve bir tedavi süreci önerecektir.

Bir jinekolog, diğer sorunların yanı sıra pelvik enflamatuar hastalığı da tedavi edebilir. Bir jinekolog, üreme organlarıyla ilgili sorunlara ek olarak, idrar yolu enfeksiyonlarını ve vücudun atıkları ortadan kaldırmasıyla ilgili diğer sorunları tedavi edebilir.

Jinekologlar Ağrı ve Yaralanmalara Yanıt Veriyor

Pelvislerinde veya üreme organlarında rahatsızlık yaşayan hastalar bir jinekologdan yardım isteyebilirler. Uzmanlık alanına bağlı olarak, bir jinekolog ayrıca yaralanmaları da ele alabilir ve vücudun bu bölgelerine ilişkin acil bakım sağlayabilir.

Jinekologlar Sağlıklı Adet, Doğurganlık ve Hormonal Dengeyi Destekler

Jinekologlar, adet döngüleriyle ilgili sorunları olan amenore ve şiddetli PMS gibi hastalara bakım sağlayabilir. Jinekologlar genellikle doğurganlık testi yapar ve gebe kalmakta güçlük çeken kadınlara danışmanlık sağlar.

Daha karmaşık kısırlık vakaları için jinekolog hastayı başka bir uzmana yönlendirecektir. Bir hasta menopoza girdiğinde, bir jinekolog, ortaya çıkabilecek her türlü sorunda ona yardımcı olabilir.

Jinekologlar Kanseri ve Üreme Organlarının İyi Huylu Durumlarını Tedavi Ediyor

Jinekologlar, üreme organlarını ve meme dokusunu etkileyen kanserler için tarama ve bakım sağlayabilir. Jinekologların tedavi ettiği iyi huylu koşullar arasında vulvar ülserler, vajinal ülserler, yumurtalık kistleri, göğüs tümörleri ve fibroidler bulunur. Endometriyal hiperplazi ve servikal displazi gibi premalign durumlar da bakım alanlarına girer.

Jinekologlar Hangi Durumları Tedavi Eder?

 • Üreme sistemi anormallikleri
 • Pelvis ve üreme organlarını destekleyen dokularla ilgili sorunlar
 • Cinsellikle ilgili sorunlar
 • Endometriozis ve diğer kronik durumlar
 • Hamilelikle ilgili sorunlar

Bazı jinekologlar üreme organlarına odaklanmanın yanı sıra genel sağlık hizmeti de vermektedir. Hastalarının çoğu, onları dahiliye ve kadınlara özel olması gerekmeyen diğer sorunlar için görmeyi seçiyor. Bunlar şunları içerebilir:

 • Astım
 • Kalp-damar hastalığı
 • Psikolojik bozukluklar
 • Osteoporoz
 • Tiroid bozuklukları
 • Aile içi şiddet örnekleri

Jinekoloğa Ne Zaman Bakmalısınız?

Bir jinekoloğun rolünün bir kısmı da rutin kontroller sağlamaktır. Bu şekilde hastalarının sağlıklı kalmasını sağlarlar. Rutin muayenenin bir sorunu ortaya çıkarması durumunda, hızlı bir şekilde ele alınabilir.

Hastalar genellikle her yıl 13 ila 15 yaşlarında bir jinekoloğa görünmeye başlarlar. Rahatsızlık hissederseniz veya ilgili semptomlar yaşarsanız, bir jinekoloğa gitmek için özel bir randevu ayarlamalısınız.

Jinekolog, kronik hastalıkları ve / veya devam eden rahatsızlıkları yönetmek için bakım veriyorlarsa, bazı hastaları yılda bir defadan fazla görebilir.
Genellikle, bir hasta aynı jinekoloğu arka arkaya yıllarca görmeye devam edecektir. Bu, doktor ve hasta arasında güvene dayalı bir ilişki kurar.

Jinekoloğu Nasıl Seçmelisiniz?

Tıpkı bir kadın doğum uzmanı aramak gibi, sizin için doğru jinekoloğu bulmak, çoğunlukla hangilerinin sigortanız kapsamında olduğunu belirlemek ve konfor seviyenizi değerlendirmekle ilgilidir.

Sağlığınızla ilgili hassas konular hakkında konuşabilmeniz için seçtiğiniz jinekolog sizi rahat hissettirmelidir. Aynı sayfada olabilmeniz için değerlerinizi paylaşan birini seçmelisiniz. Endometriozis veya polikistik yumurtalık sendromu gibi belirli bir durum için bakıma ihtiyacınız varsa, o alanda hangi sağlayıcıların uzmanlaştığını kontrol edebilirsiniz.

Kadın Doğum Uzmanı vs Jinekolog : Bir İnceleme

Anahtar Benzerlikler

Neden birçok insanın doğum uzmanları ve jinekologları karıştırdığını anlamak kolaydır. Her ikisi de bir kadın doğum uzmanında çalışabilen tıbbi sağlayıcılardır. Her ikisi de kadınların üreme organlarına bakım sağlar ve her ikisi de hastalarına hamilelik boyunca yardımcı olmak için önlemler alabilir.

Kadın doğum uzmanları ve Jinekologlar, tıp fakültesi ve ikamet programlarında aynı eğitim yörüngesini izler. Tipik olarak, bir birey, birini seçmeden önce her iki uzmanlık alanıyla ilgili tıp eğitimi alacaktır. Aslında, bazı uygulayıcılar her iki alanda da çalışmaktadır.

Anahtar Farklılıklar

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları arasındaki en önemli farklar şunlardır:

 • Kadın doğum uzmanları, hamilelik ve doğum söz konusu olduğunda genellikle daha ileri düzeyde eğitim alırlar.
 • Kadın doğum uzmanları, karmaşık veya riskli bir hamilelik durumunda bakımı koordine edebilir
 • Kadın doğum uzmanları bebek doğurabilir
 • Jinekologlar, gebelikle ilgili olmayan hastalıkları, enfeksiyonları, anormallikleri ve diğer sorunları tedavi edebilir.
 • Jinekologlar, hastalar için yıllık kontroller ve rutin bakım sağlar
 • Jinekologlar hormonal dengesizlikleri, yaralanmaları ve diğer hamilelik dışı sorunları tedavi edebilir.
 • Jinekologlar kanser dahil kronik rahatsızlıkları ve hastalıkları tedavi edebilir

Bakırköy Merkez , Ataköy , Basınköy , Cevizlik , Florya , Kartaltepe , Osmaniye , Sakızağacı , Şenlik , Yeşilköy , Yeşilyurt , Zeytinlik , Zuhuratbaba

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara