preloader

Fatih Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Fatih Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Kadın Hastalıkları ve Doğum: Aralarındaki Fark Nedir? 2021 2022 2023

Obstetrik ve jinekoloji için OB / GYN terimini duymak, kişinin terimleri birbirinin yerine kullanmasına yol açabilir; ancak ikisi arasında bir fark var. Obstetrik, doktorların hamilelik sırasında ve hemen sonrasında hastalarına baktıkları alandır. Kadın doğum ve jinekoloji arasındaki temel farka gelince , kadın doğum uzmanları öncelikle bebekleri doğurmak ve bununla ilgili bakımı sağlamakla ilgilenirken, jinekologlar üreme sistemi ile ilgili olarak bir kadının sağlığıyla ilgilenir.

Jinekologlar, gerektiğinde hızlı tedavi verebilmek için bazı sorunları erken tespit etmek için testler yaparlar. Bu testler öncelikle Pap smear ve mamogramlardır. Jinekologlar, enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi edecek ve kısırlık sorunlarına yardımcı olacaktır. Ayrıca yumurtalıklar, fallop tüpleri ve rahim dahil olmak üzere üreme sistemi kanserini de tedavi edecekler. İşte jinekolog ve doğum uzmanı arasındaki farkların bir başka listesi .

Kadın doğum uzmanları hastalıkları tedavi etmez; sağlık sorunlarını yalnızca hamilelikle ilgili olarak tedavi ederler. İleride hamilelik istemeyen ve tüp ligasyonu isteyen kadınlar bir jinekolog tarafından yaptırılacaktır. Jinekologlar da gerektiğinde histerektomi yaparlar.

Jinekolog sadece jinekoloji uyguluyorsa, hamilelik söz konusu olduğunda rolü hamileliği doğrulamak ve bu süre zarfında hastayı bakım için bir doğum uzmanına transfer etmektir.

Fatih Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları
Fatih Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Doğum uzmanımızın hamilelik sırasında yapacağı şeylerden bazıları, hamilelik sırasında belirli zamanlarda ultrason yapmaktır. Komplikasyonlar varsa daha sık ultrason yapılabilir. Bu ultrasonların amacı, fetüsün sağlıklı ve düzgün bir şekilde gelişmesini sağlamak ve şüpheli veya doğrulanmış sorunlar varsa uygun önlemleri almaktır.

Bir kadın doğum uzmanının yapabileceği cerrahi prosedürler, her ikisi de doğumla ilgili olan sezaryen ve epizyotomilerdir. Bir kadının üreme sistemi ile ilgili diğer ameliyatlar bir jinekolog tarafından yapılacaktır.

Jinekolojiye karşı obstetrik eğitim söz konusu olduğunda , her ikisi de aynı eğitimi gerektirir. Normalde birlikte eğitilirler. Çoğu durumda, aynı doktor her ikisini de uygular. Eğer böyleyse, başka bir doktorun bakımı üstlenmesine gerek kalmayacağından, tek değişiklik basitçe işlevden biri olacaktır.

Gyn Checkupları Nelerdir?

Jinekoloji (kısaca “gyn”), kadın üreme sistemine odaklanan tıbbi bir alandır . Jinekomasti muayenesi, düzenli göz muayenesi veya diş muayenesi gibi yıllık bir sağlık kontrolüdür.

Doktorlar genellikle gyn muayenelerine “iyi kadın ziyaretleri” diyorlar çünkü bunlar sizi büyük sorunlara dönüşmeden önce küçük sorunları yakalayarak sağlıklı tutmak için tasarlandılar. Bu, bir sorununuz olduğunu fark etmeden önce bile olabilir. Bir diş hekiminin size diş ağrısı vermeden önce bir çürük bulması gibi.

Doktorlar yıllık muayeneyi bir “jinekolog muayenesi” olarak adlandırabilir, ancak çok az gerçek muayene söz konusudur. Bir doktor veya hemşire, her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için hızlı bir şekilde göğüslerinize ve dış genital bölgenize bakabilir. Ancak ziyaretin çoğu konuşarak geçecek.

Tartışacağınız şeylerden bazıları dönemler, meme büyümesi, doğum kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, cinsellik, ilişkiler, hamilelik ve vücut imajıdır . En önemlisi, göğüsleriniz nasıl göründüğü , kasık kıllarınızı tıraş etmeniz gerekip gerekmediği veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında duyduğunuz şeyler doğru olup olmadığı gibi herhangi bir şey hakkında soru sorma şansınız olacak .

Ne Zaman Gyn Checkup Yapmalıyım?

Doktorlar, kız çocuklarının 13 ila 15 yaşları arasında ilk jinekoloji muayenesini yaptırmalarını tavsiye ediyor. Çoğu kız o zamana kadar ergenliğe girmeye başladı, bu yüzden her şeyin yolunda gittiğini kontrol etmek için iyi bir zaman.

İlk randevunuzdan sonra kendinizi iyi hissetseniz bile yılda bir kez jinekolog muayenesine gitmelisiniz. Üreme sisteminizin çoğu vücudunuzun içinde saklı olduğundan, bir sorun olup olmadığını her zaman söyleyemezsiniz. Vücudunuzda neler olduğu hakkında konuşmak, herhangi bir şey doğru değilse doktorlara veya hemşirelere uyarı verir.

Çoğu kız 21 yaşına kadar meme muayenesine veya pelvik muayeneye ihtiyaç duymaz . Ancak bir doktor veya hemşire olağandışı bir şey fark ederse (veya ağır kanama, adet görmeme, vajinal yaralar veya kaşıntı, akıntı veya diğer sorunlar gibi sorunlarınız varsa) belirtiler) jinekolojik randevunuzda pelvik muayene olabilir. Ailenizde sorun varsa, doktorlar göğüs veya pelvik muayene yapabilirler.

Fatih Merkez , Aksaray , Balat , Beyazıt , Cankurtaran , Cerrahpaşa , Çapa , Çemberlitaş , Cevizlibağ , Davutpaşa , Eminönü , Fener , Fevzipaşa , Fındıkzade , Haseki , Karagümrük , Kocamustafapaşa , Küçükmustafapaşa , Kumkapı , Laleli, Mahmutpaşa , Mercan , Nuriosmaniye , Samatya , Şehremini , Sirkeci , Sofular , Süleymaniye Sultanahmet , Tahtakale , Topkapı , Unkapanı , Vefa , Yavuzselim , Yedikule

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara