preloader

Jinekolog nedir?

 Jinekolog nedir?

Cinsel sağlık ve üreme sağlığı söz konusu olduğunda, kadın doğum neyin “normal” olduğunu ve olası bir sağlık sorununun işaretinin ne olabileceğini bilmek zor olabilir. Bazı konulardan utanıyor olsanız bile, jinekoloğunuz her şeyi görmüş ve duymuştur ve yargılamak için değil size yardımcı olmak için oradadır.

İşte jinekoloğunuzla her zaman konuşmanız gereken yedi şey:

Jinekolog nedir?
Jinekolog nedir?

ğrılı Dönemler

Çoğu kadın için regl olmak hoş olmayan bir zamandır. Kramplar, göğüs ağrısı ve baş ağrıları en yaygın adet belirtilerinden sadece birkaçıdır. Ancak bazı kadınlar için adet ağrısı krampların ötesine geçer ve inanılmaz derecede şiddetli olabilir. Adet dönemleriniz çok ağrılıysa veya zamanla kötüleşiyorsa, endometriozis  veya  rahim fibroidlerinin bir işareti olabilir  .”Bu koşulları daha yönetilebilir hale getirebilecek birçok çözüm olduğu için bu konuda doktorunuzla konuşmak önemlidir. Sessizlik içinde acı çekmenize gerek yok” diyor  .

Vajinal Koku

Vajinal koku rahatsız edici bir konu olsa da, kötü veya balık kokulu bir koku varsa veya normal kokunuzda birkaç gün sürüyor gibi görünen bir değişiklik varsa doktorunuzla konuşmak önemlidir. Lawson, “Bir koku olması normal olsa da, herhangi bir değişiklik veya kötü koku, bakteriyel aşırı çoğalmanın veya vajinal enfeksiyonun bir işareti olabilir” diye açıklıyor.

“Aşağı Orada” Şişme Tümsekler veya Büyümeler

Vajinanızda veya labianızın çevresinde bir büyüme fark etmek endişe verici görünebilir. Bu bir batık saç mı, sivilce mi, tıraştan bir kesik mi yoksa daha ilgili bir şey mi? Darbeler genellikle iyi huyludur, ancak bir şey hissettiğinizde doktorunuzun muayene yapması önemlidir. Lawson, “Genital siğiller bir süre görünür olabilir, ancak herpes lezyonları yedi ila 14 gün içinde iyileşebilir ve bu da salgın meydana geldiğinde görülmeyi önemli hale getirir” diyor.

Cinsel Rahatsızlık

Cinsel rahatsızlık hakkında doktorunuzla konuşmak çok önemlidir. Konuyu gündeme getirmekten rahatsız olabilirsiniz, ancak jinekoloğunuz endişelerinizi açıklamaya ve tedavi etmeye yardımcı olabilir.

Vajinal kuruluk:  Birçok kadın cinsel ilişki sırasında vajinal kuruluk yaşar. Kuruluk genellikle bir kadının yaşına ve hayatındaki hafifletici faktörlere bağlı olabilir. Daha genç bir kadın bu sorunu yaşıyorsa ve uzun süredir doğum kontrolünde ise, yeterli östrojen mevcut olmayabilir ve doğum kontrolünü değiştirmesi gerekebilir. Meşgul bir anne için, seksten önce ön sevişme ve uyarılma için yeterince zaman ayırmıyor olabilir ve bu da kuruluğa yol açar. Bir kadın postmenopozal ise ve kuruluk varsa, düşük östrojen nedeniyle olabilir ve jinekoloğu vajinal östrojen reçete edebilir.

Seks sırasında ağrı: Seks sırasında  ağrı yaşıyorsanız, kendinizi rahat hissedeceğiniz bir pozisyon bulmak için farklı pozisyonlar deneyin. Yine de bazen doktorunuzla konuşmanız gerekebilir. Lawson, “Denediğiniz herhangi bir pozisyonda cinsel ilişki sırasında ağrı çekiyorsanız, kayganlaştırıcılar vajinal kuruluğa yardımcı olmuyorsa veya cinsel ilişkiden sonra kanamanız varsa, doktorunuzla konuşmanız önemlidir” diye açıklıyor Lawson.

Düşük libido

Düşük libidoya sahip olmak birçok kadının düşündüğünden daha yaygın olsa da, endişenizin nedenini keşfetmek için jinekoloğunuzla konuşmak önemlidir. Libido bazen aldığınız ilaçlardan etkilenebilir veya altta yatan bir tıbbi durumun belirtisi veya bilinen bir durumun yan etkisi olabilir. Bu durumlarda jinekoloğunuz hangi tıbbi müdahalelerin gerekli olabileceğini belirleyebilir.

Ancak diğer kadınlar için düşük libidoları kadın cinselliğinin doğasıyla ilişkili olabilir – bazen seks veya yakın olma arzunuz, stres veya iş gibi kontrolünüz dışındaki şeylerden etkilenebilir. Uzun süreli ilişkilerdeki kadınların, ilişkilerinin ilk aşamalarına kıyasla kendiliğinden uyarılma olasılığı daha düşüktür.

Bu durumlarda, jinekoloğunuz doğal olarak libidonuzu artırmanıza ve / veya sizi uygun bir danışmana yönlendirmenize yardımcı olacak önerilerde bulunabilir. Lawson şöyle açıklıyor: “Hastalarıma, cinsel ilişki sırasında salınan endorfinler nedeniyle o kadar sık ​​seks yapmak isteyeceğinizi söylüyorum. Bu, partnerinize karşı daha yakın hissetmenizi sağlayacaktır.” 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara