preloader

KADIN HASTALIKLARI VE JİNEKOLOJİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

 KADIN HASTALIKLARI VE JİNEKOLOJİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kadın doğum hastalıkları ve jinekoloji, kadın üreme sisteminin iki farklı yönüne odaklanan tıbbi uzmanlık alanlarıdır. Bebek sahibi olsalar da menopozu geçmiş olsunlar, hayatlarının her aşamasında kadınlara bakım sağlıyoruz.

Obstetrik , hamile kadınların, doğmamış bebeğin bakımı, doğum ve doğum ve doğumdan hemen sonraki dönemle ilgilenir. Doğum uzmanı, doğumun ve doğumun komplikasyonsuz gerçekleşmesini sağlamak için anne ve çocuğun en iyi doğum öncesi bakımı almasını ve müdahaleye ihtiyaç duyulması halinde bunun hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasını sağlar.

KADIN HASTALIKLARI VE JİNEKOLOJİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?
KADIN HASTALIKLARI VE JİNEKOLOJİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Jinekoloji, üreme organlarıyla ilgili herhangi bir rahatsızlık ile ilgilenir; rahim, fallop tüpleri, serviks, yumurtalıklar ve vajina. Bir jinekolog ayrıca bağırsak, mesane ve üriner sistemdeki ilgili sorunları da tedavi edebilir, çünkü bunlar dişi üreme organlarıyla yakından ilgilidir.

Kadın doğum uzmanı veya jinekolog olarak sertifika almak için genel tıp diploması aldıktan sonra en az 4 yıllık ikamet eğitimi gerekir. İki uzmanlık yakından ilişkilidir ve bu uzmanların çoğu her iki alanda da bakım sağlar. Bu yüzden bu doktorların ofis kapısında OB / GYN görüyoruz. Jinekologların% 90’ı bebek doğururken, kadın doğum uzmanları uygulamalarını hamilelik ve doğumla sınırlamaktadır.

Doğum

Doğum uzmanlığı özellikle hamile kadının ve bebeğinin refahı ile ilgilenir. Hamilelik sırasında, embriyonun fallop tüpünde olduğu bir durum olan ektopik gebelik, kompresyonun neden olduğu fetal sıkıntı, plasenta ile ilgili sorunlar veya yüksek tansiyon gibi bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir ve bu da ciddi bir hastalığın habercisi olabilir. preeklampsi.

Doğum uzmanı bu ve doğumun diğer birçok komplikasyonu konusunda eğitilmiştir ve hem annenin hem de bebeğin hamileliğin ve doğumun tüm aşamalarında güvenli bir şekilde yönlendirilmesini sağlar. Bebeğin vajinal yolla mı yoksa planlı veya acil sezaryenle mi doğması, bir kadın doğum uzmanı, doğal, ancak bazen karmaşık doğum sürecinde ortaya çıkan herhangi bir değişikliği ele almak için eğitilir.

Doğumdan sonra, bir kadın doğum uzmanı anne ve çocuğun sağlığına odaklanır ve hem yüz yıl önce sıradan hem de maalesef üçüncü dünya ülkelerinde görülen ölümcül komplikasyonlar olmadan rutin günlük hayata geçişi sağlar.

Obstetrik tıp uzmanlığı, modern tıbbın süreci güvenli ve öngörülebilir hale getirdiğini bilerek, hamileliği ve doğumu yaşamı değiştiren bir olay haline getirmiştir.

Jinekoloji

Çoğu jinekolog aynı zamanda kadın doğum uzmanı olsa da, jinekoloji alanı ergenlik çağının başlangıcından menopoza ve sonrasına kadar bir kadının üreme sağlığının diğer tüm yönlerine odaklanır.

Kadınlar jinekologlarını yıllık Pap testi ve pelvik muayenesi için görürler. Bir kadının jinekoloğunu görmesinin diğer nedenleri enfeksiyonlar veya rahimde, cinsel organlarda veya göğüslerde herhangi bir ağrı veya rahatsızlıktır. Jinekologlar ayrıca kısırlık sorunları ve doğum kontrolüne yardımcı olur.

Jinekoloji , yumurtalık kanseri, rahim, rahim ağzı, vajina ve fallop tüpleri dahil üreme organlarının hastalıklarını teşhis ve tedavi eder. Bir jinekolog ayrıca pelvik organların sarkmasını da tedavi eder. Bu, genellikle uterusu veya mesaneyi düzgün bir şekilde destekleyemeyen zayıflamış pelvik kasları olan menopoz sonrası kadınlarda görülen bir durumdur.

Tedavi edilen diğer hastalıklar, maya ve bakteriyel enfeksiyonlar, düzensiz ve ağrılı adet kanaması, ağrılı ilişki ve menopozla ilgili ameliyat gerektirebilecek diğer hastalıklardır.
Cerrahi işlemler

Jinekoloji, dişi üreme organlarıyla ilgili özel cerrahi prosedürleri kapsar. En yaygın prosedürler şunlardır:

  • Tüp ligasyonu – kalıcı bir doğum kontrol şekli
  • Histerektomi- uterusun çıkarılması
  • Ooferektomi – yumurtalıkların alınması
  • Salpenjektomi – fallop tüplerinin çıkarılması
  • Koni biyopsisi – pap testi sırasında tespit edilen rahim ağzındaki kanser öncesi hücreleri çıkarın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara