preloader

Şişli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Şişli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Kadınlar Neden Yıllık GYN Sınavlarına İhtiyaç Duyar? 2021 2022 2023

Son birkaç yılda rahim ağzı kanseri tarama önerileri değiştiği için, kadınlar artık her yıl bir Pap smear uygulamasına ihtiyaç duymadıklarını öğrenince çok heyecanlandılar. Bu teste yalnızca her 3 ila 5 yılda bir ihtiyacınız olsa bile, jinekoloji sağlayıcınızı yıllık olarak ziyaret etmelisiniz!  

Yıllık GYN muayenesi, jinekolojide özel eğitim almış bir tıbbi sağlayıcı tarafından yapılır; bu bir jinekoloji hekimi, birinci basamak hekimi, pratisyen hemşire, sertifikalı hemşire ebe veya doktor asistanı olabilir. Yıllık ziyaretin faydaları, Pap smear uygulamasının çok ötesine uzanır. Kadınların koruyucu sağlık taraması ve kadınlara özel eğitim almalarının en önemli yolları arasında yıllık jinekolojik muayeneler yer almaktadır .

Sağlayıcınız, ergenlik döneminden ileri yaşlara kadar kadınlarla ilgilenmek üzere eğitilmiştir ve bir kadının değişen sağlık bakımı ihtiyaçlarını anlar. Şunları ele alabilir:

 • doğum kontrolü
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyon (STI) taraması ve önlenmesi
 • vajinal enfeksiyonlar
 • adet sorunları
 • Pelvik ağrısı
 • cinsel işlev
 • önyargı danışmanlığı
 • doğurganlık
 • menopoz semptomları
 • kemik sağlığı
 • idrar kaçağı
 • göğüs değişiklikleri

İnsan papilloma virüsü (HPV), rahim ağzı kanseri ve meme kanseri dahil olmak üzere kadın sağlığını etkileyen koşulların çoğu, herhangi bir belirti veya semptom olmadan var olabilir. GYN muayeneleri ve testleri ile düzenli tarama, bu durumları en etkili şekilde tedavi edilebilecekleri erken aşamalarda tespit edebilir.

Ek olarak, sağlayıcılar diyet, egzersiz, sigarayı bırakma, akıl sağlığı ve aşılar dahil olmak üzere sağlıklı kalmanın yolları konusunda danışmanlık yapar.

Ne bekleyebileceğinizi

Muayene, sağlayıcınızın aile geçmişiniz de dahil olmak üzere kapsamlı bir tıbbi geçmişi toplamasıyla başlar. Kan basıncınız, kalp atış hızınız, boyunuz ve kilonuz gibi hayati işaretler ölçülecektir. Size ayrıca adetleriniz, hamilelik geçmişiniz, cinsel aktiviteniz, doğum kontrol ihtiyaçlarınız, GYN problemlerinin geçmişi, GYN ameliyatları geçmişi ve sahip olduğunuz mevcut semptomlar sorulacaktır.

Doktorunuz kalbinizi ve ciğerlerinizi dinleyecek, tiroid bezini boğazınızda hissedecek ve karnınızı hissedecektir. Ayrıca göğüs ve pelvik muayeneniz de olacak. Pelvik muayene üç bölümden oluşur: vulvanın dış muayenesi, vajina ve serviksin spekulum ile iç muayenesi ve eldivenli el ile rahim ve yumurtalıkların muayenesi. Spekulum muayenesi sırasında, hücreler rahim ağzından nazikçe fırçalanabilir ve inceleme için laboratuvara gönderilebilir; bu bir Pap smear. Sınav aynı zamanda yaşıyor olabileceğiniz semptomları değerlendirmeye de odaklanacaktır. Pelvik muayeneyi son derece rahatsız edici veya endişe verici bulursanız, doktorunuza söyleyin. Gevşeme stratejileri, yeniden konumlandırma ve daha küçük boyutlu bir spekulum kullanmak deneyiminizi iyileştirebilir.

Son olarak, siz ve sağlayıcınız, yaşınıza veya diğer risk faktörlerine göre yaşam tarzı değişiklikleri, tarama testleri veya aşılar dahil olmak üzere sağlığınızı iyileştirmenin yollarını tartışacaksınız.

Şişli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları
Şişli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

GYN sınavlarına ne zaman başlanmalı

Kadın Doğum ve Jinekoloji Amerikan Koleji (ACOG) 13 ve 15 Bu ziyaret yaş arasındaki bir GYN sağlayıcı almak yere ilk ziyaret muhtemelen olacaktır önerir değil jinekolojik muayene dahil değil, eğitime odaklanacak. Konular şunları içerecektir:

 • cinsel organların normal gelişimi
 • dengeli beslenme, sağlıklı kiloyu koruma ve sigara içmekten kaçınma gibi olumlu alışkanlıklar
 • cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (STI’ler) önlenmesi
 • doğum kontrolü, STI testi ve HPV aşısı ile ilgili hizmetler

ACOG, bir kadın cinsel olarak aktif hale gelmiş olsun ya da olmasın, Pap smear dahil pelvik muayenelerin 21 yaşında başlamasını önerir.

GYN sınavlarına son vermek için belirlenmiş bir yaş yoktur, ancak Pap smear 66 yaş ve üstü düşük riskli kadınlar için durdurulabilir. Bir kadının GYN sınavlarına girmeyi bırakma kararı, doktoruyla görüştükten sonra verilmelidir. Rahiminizin ve yumurtalıklarınızın çıkarılmış olması veya sürekli izlemeyi gerektiren bir GYN durumu geçmişiniz olması da dahil olmak üzere dikkate alınması gereken bazı şeyler vardır.

Sınavınız için hazırlanıyor

İdeal olarak, bir Pap smear yapılacaksa, adet görmediğinizde yıllık muayenenizi planlamaya çalışın. Ek olarak, testten 48 saat önce duş, cinsel ilişki veya vajinal krem ​​veya ilaç kullanımı gibi vajinal aktivitelerden kaçınmak yararlıdır.

Güncel ilaç ve alerji listesini, sizinle ilgilenen diğer sağlayıcıların adlarını ve ameliyat ve hastaneye yatış geçmişi dahil olmak üzere sahip olduğunuz tıbbi sorunların bir listesini getirin.

Anormal kanama veya pelvik ağrı yaşıyorsanız, bu semptomların ne zaman ortaya çıktığına dair bir kayıt sağlayıcınız için yardımcı olabilir.

Sağlayıcınıza sorulacak sorular

Sağlıkla ilgili herhangi bir soru adil bir oyundur. Bir kadının kesinlikle sağlayıcısının dikkatine sunması gereken bazı şeyler var. Bunlar şunları içerir:

 • pelvik ağrı veya şişkinlik
 • kaçırılan dönemler
 • ağır dönemler dahil anormal kanama, dönemler arasında kanama veya seks sonrası kanama
 • ağrılı ilişki
 • olağandışı vajinal akıntı
 • vulvar değişiklikleri
 • bağırsakları hareket ettirme veya idrarı geçme sorunları
 • menopoz semptomları
 • ağrı, topaklar, buruşma veya meme başı akıntısı gibi herhangi bir meme endişesi

Düzenli testler

Tarama testleri, sağlıklı kişilerde gizli hastalıkları tespit etmek için tasarlanmıştır. Önerilen testlerin türleri ve sıklığı, bir kadının yaşına, kişisel risk faktörlerine ve aile geçmişine bağlı olarak değişir.

Genel olarak aşağıdaki taramalar önerilir:

 • Klamidya ve bel soğukluğu . Tedavi edilmezse, bu CYBE’ler pelvik inflamatuar hastalık, kısırlık ve kronik ağrı gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir. 25 yaşın altındaki cinsel olarak aktif kadınlar için yıllık test yapılması önerilir. 25 yaş ve üstü kadınlar, birden fazla partnerleri, yeni bir partnerleri, maruziyet endişeleri varsa veya yakın zamanda başka bir CYBE teşhisi konmuşsa testten yararlanabilirler.
 • HIV testi . Bu test yaşamınız boyunca en az bir kez yapılmalıdır. Bununla birlikte, sağlayıcınız, testin tekrarlanmasını gerektirebilecek risk faktörlerini yıllık olarak kontrol etmelidir. Aynı şekilde, sifiliz, trikomonas, herpes simpleks virüsü ve hepatit gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıkların taranması da risk faktörlerine dayanmalıdır.
 • Hepatit C testi . Bu tek seferlik test, 1945’ten 1965’e kadar herhangi bir zamanda doğmuş ve enfeksiyon durumunun farkında olmayan kadınlar için önerilir.
 • Pap smear . Bu rahim ağzı kanseri taraması 21-29 yaş arası kadınlarda 3 yılda bir yapılmalıdır. 30 yaş ve üstü kadınlarda, Pap smear ve insan papilloma virüsünün (HPV) birlikte test edilmesi her 5 yılda bir önerilir.
 • Klinik meme muayenesi . 20 yaşından itibaren her 1 ila 3 yılda bir sağlık hizmeti sağlayıcısı tarafından meme muayenesi yapılması önerilir.
 • Mamografi . Bu tanısal görüntüleme testi, memedeki meme kanseri olabilecek anormallikleri tanımlamak için kullanılır. Bu muayene, genç kadınlarda yaşlı kadına göre daha az hassastır ve genç kadınlarda yanlış pozitif veya aşırı tanıya neden olma olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle, 40-49 yaş arası kadınların sağlık görevlileri ile fayda ve riskleri tartışmaları ve mamogram taramasına başlayıp başlamama konusunda ortak karar vermeleri önerilir. 50 yaşına gelindiğinde tüm kadınlar 1-2 yılda bir mamografi çektirmelidir.
 • Kemik yoğunluğu testi . Bu muayene, 65 yaş ve üstü tüm kadınlar veya 65 yaşından küçük, ancak kemik kırığı için risk faktörleri olan menopoz sonrası kadınlarda önerilir.
 • Diyabet testi ve lipid (kolesterol) profili değerlendirmesi . Kan testi, kan şekerinizin ve kolesterolünüzün normal sınırlar içinde olup olmadığını veya ele alınması gerekip gerekmediğini belirleyebilir. Sağlayıcınız tarafından periyodik olarak tavsiye edilmelidir.

Tavsiye sözleri

Sağlayıcınızla soru sormaktan veya endişenizi tartışmaktan korkmayın veya utanmayın. Cinsel aktivite ve işlev, vajinal sağlık, vücut değişiklikleri, CYBE testi ve bağırsak veya mesane sorunları, düzenli olarak uğraştığı hassas konulardır. Sağlayıcınıza daha önce birçok kez aynı soru sorulmuş olabilir. Sağlayıcınızla bilgi alışverişi, şefkatli, şefkatli ve kesinlikle gizli bir ortamda gerçekleşmelidir. Bu şekilde hissetmiyorsanız, farklı bir sağlayıcı aramalısınız.

Yıllık bir GYN sınavında ele alınacak her şeyle, bir kadının tüm endişelerini ayrılan süre içinde ele almak bazen zor olabilir. Belirli bir soruna daha fazla odaklanmak için bir iade ziyareti kabul etmek veya istemek, ihtiyacınız olan ve hak ettiğiniz bakımı almanızı sağlayacaktır. Sağlayıcınız sizi kan çalışması veya ultrason gibi ek testler için gönderirse, bu testleri tamamlamak ve sonuçları şahsen veya telefonla tartışmak önemlidir.

Etkili sağlık bakımı, sizinle tıbbi sağlayıcınız arasındaki bir ortaklıktır. Bir problem yaşamadan önce yıllık jinekolojik kontrol yaptırmak, sağlayıcınızla bir ilişki kurmanın harika bir yoludur!

Şişli Merkez , 19mayıs , Ayazağa ,Bozkurt , Cumhuriyet , Duatepe , Ergenekon , Esentepe , Eskişehir , Feriköy , Fulya , Gülbahar , Halaskargazi , Halideedipadıvar , Halilrıfatpaşa , Harbiye , Huzur , İnönü , İzzetpaşaçiftliği , Kaptanpaşa , Kurtuluş , Kuştepe , Mahmutşevketpaşa , Maslak , Mecidiyeköy , Meşrutiyet , Nişantaşı , Okmeydanı , Osmanbey , Pangaltı , Paşa , Teşvikiye , Topağacı , Paşa

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara