preloader

Sultanbeyli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Sultanbeyli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Sancaktepe Muayenenizde Neler Beklemelisiniz? Kadın Doğum Tüp Bebek 2021 2022 2023

Bozucu olabilir, ancak genel sağlığınızı korumanın önemli bir parçası olan basit ve hızlı bir işlemdir. Yıllık sağlıklı kadın sınavının amacını ve neleri içerdiğini anladığınızda, endişelenecek veya utanılacak bir şey olmadığını anlayacaksınız.

Yıllık rutin jinekoloji muayenenizin amacı, bir sağlık uzmanının iyi bir jinekolojik sağlığı sağlamak ve sürdürmek için kadın organlarınızı kontrol etmesine izin vermektir. Sınavın fiziksel kısmı yaklaşık 10 dakika sürer ve sınavdan önce ve sonra size ve sağlık uzmanınızın sahip olabileceği soruları sormak ve yanıtlamak için bir süre vardır.

Kuyu Kadın Sınavından Önce

Kadınlar, 18-21 yaşları arasında veya cinsel olarak aktif hale geldiklerinde yıllık jinekoloji sınavlarına girmeye başlamalıdır. Bununla birlikte, herhangi bir jinekolojik semptom yaşıyorsanız, daha erken bir muayene planlamalısınız. Bu semptomlar dahil düzensizlikler de adet döngüsü , olağandışı veya şiddetli vajinal veya pelvik ağrı, anormal vajinal kanama veya akıntı , şişme, hassasiyet, yaraları, topaklar veya kaşıntı veya meme olağandışı değişiklikleri.

İlk randevunuzu alırken jinekoloğunuza bunun ilk jinekolojik muayeneniz olduğunu söylemeniz faydalı olacaktır. Sağlık uzmanınız, birçok kadının jinekoloji muayeneleri konusunda gergin olduğunu bilir ve rahatlamanıza ve süreci anlamanıza yardımcı olur. Randevunuz sırasında bir kadın aile ferdinin veya arkadaşınızın size eşlik etmesi de son derece kabul edilebilir bir durumdur ve isterseniz her zaman ek bir hemşire refakatçisi talep edebilirsiniz.

Aksi takdirde pelvik muayeneye hazırlanmak için yapmanız gereken pek bir şey yoktur. Sağlıklı kadın muayenenizden 24 saat önce duş almayın, vajinal krem ​​kullanmayın veya seks yapmayın ve muayenenizi yaptırmanız gereken süre içinde süreniz varsa, yeniden planlamanız gerekecektir.

Jinekolojik Muayene Neleri İçerir

Fiziksel muayene bir idrar örneği, harici ve dahili pelvik muayene, pap smear ve göğüs muayenesini içerir.

Pelvik muayene

Jinekolojik muayenenizdeki pelvik muayene dört ana adımdan oluşur: dış genital muayene, spekulum muayenesi, Pap Smear testi ve bimanual muayene.

Muayene için, muayene masasına, bacaklarınız üzengi veya dizlik ile bir sabahlık içinde yatacaksınız ve kişisel mahremiyetiniz için bacaklarınızın üzerine bir çarşaf örtüleceksiniz. Rahat olduğunuzda jinekoloğunuz sizden dizlerinizi ayırmanızı isteyecektir. Bu noktada olabildiğince rahatlamaya çalışın. Derin nefes alın ve kaslarınızı germeyin. Bu, muayeneyi daha az ağrılı ve daha verimli hale getirecektir. Bir arkadaşınızın veya aile üyenizin veya refakatçinin şirketini talep ettiyseniz, kişisel mahremiyetinizi koruyan bir yerde durmaları isteneceğinden emin olabilirsiniz.

Dış genital muayene sırasında klinisyeniniz vulva ve labiayı görsel olarak inceleyecektir. Tahriş, şişme, kızarıklık, kistler veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların (STD) herhangi bir görsel belirtisi gibi anormallikleri kontrol ediyorlar.

Dış muayene tamamlandıktan sonra vajinaya spekulum adı verilen steril bir tıbbi cihaz yerleştirilir. Bu acı verici değil ama biraz soğukkanlı olabilir. Yerine yerleştirildiğinde spekulum, rahim ağzının incelenebilmesi için vajinanın duvarlarını ayırmak için hafifçe açılır. Bu noktada baskı veya kısa süreli rahatsızlık hissedebilirsiniz, ancak unutmayın, eğer rahat kalırsanız, bu kısım daha kolay olacaktır ve her zaman sağlık uzmanınızla konfor seviyeniz hakkında iletişim kurunuz.    

Spekulum açıldığında rahim ağzınız muayene edilecektir. Klinisyen tahriş, atipik akıntı veya cinsel yolla bulaşan hastalık belirtileri arıyor. Spekulum hala yerinde iken, sağlık uzmanınız Pap Smear testine devam edecektir.

Sultanbeyli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları
Sultanbeyli Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Pap Smear

Pap Smear kanser öncesi veya kanserli hücreleri kontrol eder. Bu, servikal hücrelerinizden bir örnek almayı ve sağlıklı olduklarını doğrulamak için onları test etmeyi içeren hızlı bir prosedürdür. Güçlü bir tutam gibi hissedecek. Bu yıllık test çok önemlidir ve herhangi bir belirti yaşamasanız ve kişisel endişeleriniz olmasa bile gereklidir. Ancak, randevunuzda Pap Smear testinin sonuçlarını bilmeyeceksiniz. Hücre örneğinin dikkatlice inceleneceği bir laboratuvara gönderilmesi gerekir. Sonuçlarınızın size dönmesi birkaç hafta sürecektir.

Pap Smear testinden sonra, sağlık uzmanınız spekulumu çıkaracak ve yumurtalıklarınızın ve uterusunuzun sağlığını kontrol etmek için iki elle muayene yapacak. Muayenenin bu kısmı, eldivenli ve kaygan bir parmağın tek elle vajinaya sokulmasını içerir. Öte yandan, karnınıza baskı yapacaklar. Baskı hissedeceksiniz ve hafif bir rahatsızlık olabilir, ancak yine, jinekoloğunuza muayene boyunca nasıl hissettiğinizi söyleyin.

Göğüs Muayenesi

Göğüs muayenesi kısa ve ağrısızdır. Sağlık uzmanınız göğsünüzü elle palpe edecek, topaklar, kalınlaşma veya akıntı hissi verecektir. Ayrıca kendinize nasıl kişisel göğüs muayenesi yapacağınızı da öğretecekler .

İdrar örneği

İdrar örneği vermeniz istenecektir. İdrar, böbrek sağlığını, çeşitli enfeksiyonları ve hamileliği kontrol etmek için kullanılır.

Jinekoloğunuz ile Soru-Cevap

Sınavınızın bir parçası olarak, aile geçmişiniz, mevcut sağlığınız ve cinsel aktiviteniz hakkında sorular sorulacak. Ayrıca adet döngünüz, cinsel aktiviteniz ve partnerleriniz, doğum kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi, hamilelikler, hastalıklar, ameliyatlar ve uyuşturucu ve alkol kullanımınız hakkında sorular sorulmasını bekleyebilirsiniz.

Bu soruların bazıları doğası gereği oldukça kişisel olacaktır, ancak dürüstçe yanıtlamanız önemlidir. Utangaçlığın bir sağlık riski oluşturmasına izin vermeyin. Söylediklerinizin gizli tutulacağından tamamen emin olmalısınız.

Yıllık jinekolojik muayeneniz, aklınıza takılan her türlü soruyu sormanız için de bir zamandır. Kişisel sağlığınız söz konusu olduğunda sorulacak yanlış sorular yoktur ve bedeniniz hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız, ona bakma konusunda o kadar güven duyabilirsiniz.

Abdurrahmangazi, Adil, Ahmet Yesevi, Akşemsettin, Battalgazi, Fatih, Hamidiye, Hasanpaşa, Mecidiye, Mehmet Akif, Mimar Sinan, Necip Fazıl, Orhangazi, Turgut Reis, Yavuz Selim,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara