preloader

Sultangazi Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

 Sultangazi Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Bir kadın ne zaman bir jinekoloğa görünmeye başlamalıdır?

Sağlık hizmeti sağlayıcıları ve uzmanlık alanlarındaki kadın çeşitli seçeneklerle, kimi ne zaman göreceğinizi belirlemek kafa karıştırıcı olabilir. Bir OB-GYN sağlayıcısı olarak, hastalardan duyduğum en yaygın sorulardan biri, “Bir jinekoloji sağlayıcısı ile bir aile hekimliği sağlayıcısı tarafından sunulan hizmetler arasındaki farklar nelerdir?” İkinci en yaygın olanı, “Kızım ne zaman bir jinekoloji uzmanıyla çocuk doktoru veya aile hekimliği sağlayıcısıyla görüşmeye başlamalı?” Bunların ikisi de mükemmel sorular. Ancak cevaplar, umulduğu kadar basit değildir.

Jinekoloji mi Aile Hekimliği mi?

Her iki departman da kadınlar için koruyucu sağlık muayenelerini tamamlayabilir. Her iki departman da sağlık hastalığını tarayabilir. Peki, bir jinekoloji uzmanını ne zaman görüyorsunuz ve ne zaman bir aile hekimliği sağlayıcısına gitmelisiniz?

Aile Hekimliği aşağıdaki durumlarda en uygunudur:    

 • İlaç veya düzenli laboratuar çalışması gerektiren kronik bir tıbbi durumunuz var. Örnekler diyabet, yüksek tansiyon veya kolesterol ve kronik ağrı olabilir.
 • Antibiyotik gerektirebilecek akut bir rahatsızlığınız var. Örnekler arasında kulak enfeksiyonları, boğaz ağrısı, selülit veya üst solunum yolu semptomları yer alır.
 • Yeni bir ağrı başlangıcınız veya son zamanlarda yaralanmanız var.
Sultangazi Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları
Sultangazi Kadın Doğum Uzmanı 0532 173 4989 Tüp Bebek Fiyatları

Jinekoloji en uygun olanı:

 • Kadın üreme sistemi ile ilgili sorularınız veya endişeleriniz var. Buna memeler, rahim, yumurtalıklar ve vulva dahildir. Ayrıca bazı ürolojik veya gastrointestinal semptomları da içerebilir.
 • Adet, hamilelik, doğurganlık veya doğum kontrolü ile ilgili sorularınız veya sorunlarınız var.
 • Herhangi bir cinsel sağlık endişeniz var. Örnekler arasında libido, ağrı veya istismar yer alır.
 • Önleyici bir sağlık muayenesi ve yaşa uygun taramalar istiyorsunuz.

Aile Hekimliği ve Jinekoloji tarafından sağlanan hizmetlerde bazı örtüşmeler vardır. Örnekler arasında doğum kontrolü, tiroid bozukluğu ve ruh hali değişiklikleri sayılabilir. Bu durumlarda, en rahat hissettiğin kişiyle başlamak en iyisidir ve sonra bu sağlayıcı endişelerinizi tam olarak çözemezlerse size daha fazla rehberlik edebilir.

Bir kadın hangi yaşta bir jinekoloji uzmanını görmelidir?

11 ve 18 yaşları arasında, bir kadın potansiyel olarak bir çocuk doktoru, bir aile hekimliği sağlayıcısı ve / veya bir jinekoloji sağlayıcısını görebilir. Sağlık bakımı ihtiyaçlarının çoğu aile hekimliği veya pediatri uzmanları tarafından karşılanabilir. Bununla birlikte, daha genç bir hastanın bir jinekoloji uzmanını görmesinin uygun olacağı durumlar vardır, örneğin:

 • Gecikmiş ergenlik (14 yaşından önce meme dokusunda değişiklik yok) veya gecikmiş menarş (16 yaşından önce adet döngüsü yok)
 • Özellikle semptomlar nedeniyle okul veya aktiviteler eksikse ağrılı adet döngüleri
 • Tampon takılamıyor
 • Herhangi bir cinsel sağlık sorunu veya doğum kontrol ihtiyacı

Pap smearlere ne zaman başlanmalı

Pap smear tarama önerilerinin son on yılda birçok kez değiştiğini anlamak önemlidir. Sonuç olarak, birçok anne, kızlarının bu taramaya ne zaman başlaması gerektiği konusunda kararsız kalmaktadır. Şu anki öneri, cinsel aktivite veya doğum kontrol ihtiyaçları ne olursa olsun, Pap smear taramalarına 21 yaşında başlamaktır.

Pelvik muayenenin (genital bölgelerin değerlendirilmesi) gerekli olabileceği zamanlar vardır, ancak bu Pap smear taraması için değildir. Ek olarak, ileride rahim ağzı kanserini önlemeye yardımcı olmak için ergenlik çağında insan papilloma virüsü (HPV) aşısı önerilmektedir. Sağlık uzmanınız randevunuzda size HPV aşısı hakkında daha fazla bilgi verebilir.

Sultangazi Merkez , Cebeci , Cumhuriyet , Esentepe , Gazi , Habipler , İsmetpaşa , Kazımkarabekir , Malkoçoğlu , Sultançiftliği , Uğurmumcu , Yayla , Yunusemre , Zübeydehanım

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tıkla Hemen Ara